Polski English

/Akademia Rybołówstwa i Nauk o Morzu w Angoli/

Jest to projekt zajmujący 90 ha, obejmuje budowę budynków akademickich o powierzchni ponad 50 tys. m2. 30 laboratoriów, Centrum Siłowni Okrętowych, Centrum Ratownictwa Morskiego, Symulatory i wiele więcej.

Navimor przeprowadza największy polski projekt edukacyjny w Afryce – budowę i uruchomienie Akademii Rybołówstwa i Nauk o Morzu w Namibe.

 

Akademia powstaje na zlecenie rządu Republiki Angoli w mieście Moçâmedes, w prowincji Namibe, na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego. Jest to kompleksowy projekt, obejmujący począwszy od etapu projektowego, przez dostawy i konstrukcję budynków, po wyszkolenie kadry i uruchomienie procesu dydaktycznego. Partnerem naukowo-edukacyjnym Navimor’u jest Akademia Morska w Gdyni.

 

Projekt budowy i uruchomienia Akademii Rybołówstwa i Nauk o Morzu jest największą polską działalnością w Afryce oraz największym projektem edukacyjnym Unii Europejskiej na kontynencie afrykańskim.

Teren przed realizacją projektu
Wybór lokalizacji Akademii

 

Ze względu na swoją kompleksowość projekt został podzielony  na etapy. W trakcie pierwszego etapu została wybrana niezwykle atrakcyjna lokalizacja w portowej miejscowości Namibe na południu Angoli, gdzie na terenie ponad 90 ha zostało wybudowane nowoczesne centrum akademickie.

 

Podpisanie kontraktu
Minister Rybołówstwa Victória de Barros Neto, Dyrektor Biura Badań,
Rozwoju i statystyki Isabel Cristóvão z Prezesem Navimor'u Romanem Kindą
 
Marszałek województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, 

Minister Rybołówstwa Angoli Victória Cristóvão

i Prezes Navimoru Roman Kinda
      Spotkanie polsko-angolskiego Komitetu Technicznego

 

W 1 etapie zostały opracowana koncepcja naukowa i organizacyjna funkcjonowania Akademii, plany i programy nauczania. W tym zakresie doradza nam nasz partner edukacyjny, Akademia Morska w Gdyni.

 

Wizualizacja Akademii 

 

 

80 % materiałów na budowę Akademii oraz sprzętów do ich wyposażenia zostało wysłanych do Namibe frachtem morskim z Polski. W trakcie realizacji projektu zostało wysłanych prawie 300 kontenerów. Dostawy realizowane z Polski zawierały:

  • Konstrukcje i wyposażenie budynków Centrum Ratownictwa Morskiego
  • Kosntrukcje i wyposażenie Laboratorium Siłowni Okrętowej
  • Symulatory
  • Wyposażenie laboratoryjne
  • Urządzenia spawalnicze i obróbki mechanicznej
  • Oczyszczalnię ścieków
  • Elementy infrastruktury
  • Elementy dekoracyjne
  • i wiele innych 

Przed wysłaniem, wszystkie elementy zostały dokładnie sprawdzone przez specjalistów z Navimoru i przedstawicieli Ministerstwa Rybołówstwa z Angoli.

 

 

 

Drugi etap obejmował budowę wszystkich obiektów niezbędnych do efektywnego funkcjonowania uczelni:

 

 

 

 

Budynki główne

W budynkach kompleksu głównego, o łącznej powierzchni 30 000 m2 odbywać się będą zajęcia w 30 laboratoriach i pomieszczeniach z symulatorami. Znajdzie się tam również 25 sal lekcyjnych, 12 sal konferencyjnych oraz 5 auli wykładowych

 

Wnętrza:

 

 

Centrum Symulatorów Okrętowych

Czyli 5 super nowoczesnych symulatorów, zaprojektowanych według najnowszych standardów i trendów nadchodzących lat. Dzięki ich dużej elastyczności i szerokiej funkcjonalności, studenci będą mieli możliwość operowania zarówno małym kutrem rybackim jak i potężnym kontenerowcem.

 

 

30 tematycznych laboratoriów

Są zaprojektowane i w pełni wyposażone w sposób umożliwiający efektywne zdobywanie wiedzy praktycznej przez studentów. Na terenie Akademii znajdują się laboratoria m.in.: chemii, parazytologii, ichtiologii, ekofizjologii, elektroniki, konstrukcji okrętowych, automatyki i wiele innych.

 

Centrum Ratownictwa Morskiego i Przeciwpożarowego

Pozwala szkolić przyszłych marynarzy, rybaków i pracowników sektora offshore w zakresie ratownictwa morskiego i bezpieczeństwa na morzu. Powierzchnia Centrum wynosi 2800 m2, na jego terenie zlokalizowano m.in.:

-basen o długości 50m, wyposażony w nowoczesne urządzenia do ćwiczeń z zakresu ratownictwa morskiego, w tym łódź ratunkową, pneumatyczną tratwę oraz platformę treningową do przeprowadzania operacji zrzucania łodzi i tratwy ratunkowej.
- symulator łodzi zrzutowej
- plac z wyposażeniem do ćwiczeń p-pożarowych, w tym symulator pożarowy

 

Centrum siłowni okrętowej

Służące do przeprowadzania kursów w zakresie obsługi najwyższej klasy silnika głównego, jego podzespołów, jak i prac remontowych. Kształcenie przyszłych mechaników prowadzone będzie również w Laboratorium Obróbki Ręcznej i Obróbki Skrawaniem, Laboratorium Metrologii oraz Laboratorium Spawalniczym.

 

Osiedle dla kadry akademickiej

Osiedle dla kadry akademickiej składające się z 12 jednokondygnacyjnych domów. Były zbudowane, wykorzystując najnowsze technologie. Wnętrza zostały w pełni wyposażone według autorskiego projektu, obejmującego urządzenie kuchni, salonu i sypialni. Budynki są w pełni ekologiczne. Domy są w pełni funkcjonalne, przestronne i wygodne.

Akademiki

W skład domów studenckich wchodzą 2 dwukondygnacyjne budynki, wybudowane na powierzchni 2000 m2. Zapewnią one zakwaterowanie dla 120 studentów. W pełni funkcjonalne pokoje i inne pomieszczenia socjalne, są wyposażone w wysokiej jakości meble i urządzenia wraz z węzłem sanitarnym i klimatyzacją.

Infrastruktura techniczna

Budowa wodociągu i sieci elektrycznej zapewnia ciągłą dostawę wody i prądu na teren kompleksu Akademii.
Większość obiektów jest wyposażonych w generator zapewniający ciągłość w dostawach energii w przypadku awarii zasilania miejskiego. Długość linii elektroenergetycznej wyniesie łącznie 3 km, a długość wodociągu 7km.

 

Na terenie APCN zostały specjalne formy architektoniczne o tematyce morskiej z rzeźbami zaprojektowanymi przez studentów polskich uczelni dla swoich rówieśników w Angoli.

Współpraca nad edukacyjną częścią projektu

Akademia Morska w Gdyni, jako partner naukowo-edukacyjny Navimor’u, stworzyła koncepcję organizacyjną i edukacyjną, przygotowała programy dydaktyczne oraz podręczniki akademickie. Ponadto przygotowywała 20 wykładowców angolskich na studiach magisterskich i doktoranckich- przyszła kadra APCN. W ramach projektu Akademii Rybołówstwa i Nauk o Morzu w Namibe przewidziany jest również udział polskich wykładowców w uruchamianiu procesu kształcenia na tej uczelni.

Część konstrukcyjna projektu została ukończona w listopadzie 2015 roku.

Rząd Angoli planuje inaugurację działalności Akademii w I połowie 2017 r.

 

 

 

 Dni otwarte Akademii

 

Podczas realizacji tego projektu wykorzystywany był przede wszystkim potencjał polskich producentów i wykonawców. Zaangażowane  były 94 firmy z Polski, a na budowie w Namibe pracowało ponad 250 polskich specjalistów w ramach grup montażowych i instalacyjnych.Około 80% materiałów zużytych w trakcie konstrukcji budynków akademii i wyposażenia było wysłanych do Moçâmedes z Polski drogą morską.

 

 

 

Angolskie media o Akademii Rybołówstwa:

"Akademia Rybołówstwa - duma Angoli" "Akademia Rybołówstwa - ukrytym skarbem
zróżnicowania ekonomicznego"

 

 

Pisma z wyrazami uznania przesłane przez:
 
Ambasadora Republiki Angoli w Polsce 
Pana Ambasadora Domingos Culolo
 
Ambasadora Rzeczpospolitej Polski w Luandzie
Pana Ambasadora Piotra Myśliwca

 

Nasze inwestycje

Klauzule informacyjne Rodo
Strony internetowe - odee.pl